W JAKICH BRANŻACH EPP MA ZASTOSOWANIE I DLACZEGO FIRMY SIĘGAJĄ WŁAŚNIE PO NIEGO

Gdzie najczęściej stosuje się polipropylen spieniony? Praktycznie w każdej branży i gałęzi przemysłu znajdzie on swoje miejsce i zastosowanie. Poniżej podajemy najczęstsze przykłady. Sprawdź, czy znajdziesz sposób, by wykorzystać polipropylen spieniony w prowadzonej przez siebie działalności!

Logistyka

W logistyce mają zastosowanie opakowania, pudełka i pojemniki z EPP. Popularne są również skrzynki, tacki transportowe i palety do przewożenia towarów. W transporcie ważne jest, by przewożony produkt był odpowiednio wyizolowany, zabezpieczony przed uszkodzeniami, a samo opakowanie nie zajmowało zbyt dużo miejsca. Opakowania z EPP powinny być lekkie, co ułatwi ich przenoszenie.

Dla przewoźników istotne jest także, żeby opakowania dało się układać w stosy, jedno na drugim, co pozwoli lepiej zagospodarować przestrzeń. Pojemniki z EPP używane w transporcie są ekologiczne i podlegają recyklingowi. Dzięki dużej wytrzymałości, zapewniają bezpieczny transport, są odporne na wilgoć, nie przechodzą zapachami i można je używać wielokrotnie.

Branża spożywcza

Przeważające zastosowanie EPP w branży spożywczej znajdują tutaj wspomniane wcześniej opakowania i pojemniki z polipropylenu spienionego. Najczęściej wykorzystywane są do przechowywania, utrzymywania temperatury (opakowania termoizolacyjne) produktów spożywczych i potraw. Bardzo popularne w przemyśle spożywczym są thermoboxy – pojemniki izotermiczne z EPP różnej wielkości, które służą przede wszystkim firmom cateringowym. Często korzystają z nich również producenci lodów umieszczając w nich kuwety lodowe. Dzięki właściwościom izolacyjnym opakowania i pojemniki z EPP mają zastosowanie w dużym przedziale temperatur ( -40 do +120 st).

Motoryzacja

EPP w motoryzacji znajduje szerokie zastosowanie do produkcji części samochodowych (zderzaki, zagłówki, elementy siedzeń, podłogi i bagażnika). Dzięki niezwykle niskiej wadze, EPP nie zwiększa ciężaru całkowitego samochodu, jest również rozwiązaniem energooszczędnym, przez co zużycie paliwa i emisja spalin są niższe. Dzięki niezwykłej wytrzymałości, zapewnia bezpieczeństwo (bardzo dobre wyniki w testach zderzeniowych). Także producenci fotelików samochodowych dla dzieci decydują się na zastosowanie w swoich produktach polipropylenu spienionego.

EPP znajdziemy nie tylko w samochodach. W innych pojazdach (autobusy, statki, samoloty) także występuje wiele części i komponentów wykonanych z tego tworzywa.

Branża meblowa

Polipropylen spieniony znajduje wiele zastosowań w produkcji mebli i wnętrzarstwie. Można wyprodukować meble wykonane w całości z EPP (np. ławki, fotele, krzesła czy meble dla dzieci) lub poszczególne elementy (podłokietniki, zagłówki, elementy siedzeń). Polipropylen spieniony jest we wnętrzarstwie bardzo lubiany. Często powstają z niego produkty o designerskim i nowoczesnym wyglądzie (stojaki na wino, regały) i elementy dekoracyjne, zdobiące przestrzeń użytkową, biura lub prywatne domy. Dzięki różnym wariantom kolorystycznym, meble wykonane z EPP są estetyczne i można je pokryć tkaniną.

Sport i rekreacja

W tej dziedzinie EPP jest “lubiany” ze względu na swoją wytrzymałość i lekkość zarazem. W branży sportowej popularne są akcesoria do ćwiczeń z EPP (maty, piłki, wałki) i przyrządy do masażu rehabilitacyjnego. W celu zapewnienia bezpieczeństwa osobom uprawiającym sporty, polipropylen spieniony wykorzystywany także jest w produkcji różnego rodzaju kasków i ochraniaczy sportowych.

Budownictwo, izolacja, wentylacja, grzejnictwo

EPP dzięki swoim cechom znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie. Doskonałe właściwości izolacyjne znajdują skuteczne zastosowanie do różnego typu obudów izolacyjnych, właściwości termoizolacyjne i ochronne przydają się w technologii wentylacji. Stosowanie w tych branżach EPP pozwala na zmniejszenie zużycia energii i kosztów, a przy okazji jest przyjazne dla środowiska.

Modelarstwo

Popularne modele konstruktorskie (statki, samoloty, samochody) mogą być wykonywane z EPP na kilka sposobów. Dzięki plastyczności a zarazem sztywności oraz niskiej wadze, EPP to bardzo popularny materiał w modelarstwie i na dobre zadomowił się w tej branży.

Ogrodnictwo

Najczęściej spotkać można donice, rozsadniki i tace. EPP może być również bazą pod sztuczną trawę (na stadionach sportowych). Pianka z EPP jest stabilna i odporna na warunki atmosferyczne.

Farmacja i przemysł chemiczny

Zastosowanie EPP w tej gałęzi przemysłu łączy się z logistyką. W farmacji spieniony polipropylen wykorzystuje się do produkcji opakowań do transportu leków, naczyń laboratoryjnych, sprzętu dla chorych, strzykawek. Opakowania z EPP zapewniają bezpieczeństwo delikatnym produktom i utrzymują je w odpowiedniej temperaturze (pojemniki izotermiczne z pokrywą).