EPP VS EPS CZYLI RÓŻNICE POMIĘDZY POLIPROPYLENEM SPIENIONYM A STYROPIANEM

Polipropylen spieniony (EPP) i polistyren spieniony (EPS), popularnie zwany styropianem, to tworzywa sztuczne, które mają wiele zastosowań w różnych branżach i gałęziach przemysłu. Co odróżnia je od siebie i które z nich mają więcej zalet? Poznajcie różnice pomiędzy EPP i EPS!

Zalety EPP i EPS – co je łączy?

Polipropylen spieniony i styropian, to lekkie i niedrogie w produkcji tworzywa sztuczne. Mają szerokie zastosowanie w różnego rodzaju opakowaniach, modelarstwie, transporcie czy izolacji. Zarówno spieniony polipropylen, jak i styropian cechuje niska waga i duża elastyczność, dzięki czemu można je dowolnie formować uzyskując produkty o różnych kształtach. Mają duży zakres gęstości, choć w przypadku polistyrenu jest on znacznie niższy niż w EPP (EPS: 8 – 150 g/l; EPP: 30 – 200 g/l). Obydwa tworzywa mają dobre właściwości cieplne i mogą być wykorzystywane w logistyce do transportu produktów różnego rodzaju.

Podstawowe różnice pomiędzy styropianem (EPS) a EPP

Z powodu różnych właściwości fizycznych, polipropylen spieniony lepiej nadaje się do jednych zastosowań, a polistyren spieniony do innych.

Pierwszą podstawową różnicą jest fakt, że EPP w przeciwieństwie do EPS nie zawiera styrenów – związków chemicznych niebezpiecznych dla ludzkiego organizmu. Obojętność chemiczna EPP sprawia, że jest on odporny na większość chemikaliów. Nie wchodzi w reakcję z olejami, smarami, ropą, rozpuszczalnikami i klejami. Polistyren spieniony ma dużo mniejszą odporność. Jest on również dużo bardziej kruchy niż EPP. Łatwiej go uszkodzić, bo ma mniejszą wytrzymałość na obciążenia. Wspominaliśmy już, że obydwa tworzywa mają dobre właściwości cieplne, jednak to spieniony polipropylen jest bardziej odporny na wysokie temperatury (EPP może ulec deformacji przy temp. >150⁰C; EPS >85⁰C). Różnice pomiędzy obydwoma tworzywami można zauważyć również w ich wpływie na środowisko. Polipropylen spieniony jest bardziej ekologiczny niż styropian. Można go używać wielokrotnie i jest poddawany recyklingowi w 100%.

Zastosowania EPP i EPS

Polistyren spieniony często wykorzystywany jest do produkcji opakowań na delikatne przedmioty czy urządzenia elektroniczne. Dzięki temu nie ulegną one uszkodzeniu w transporcie. W celu zapewniania bezpieczeństwa, stosuje się go także w fotelikach samochodowych i kaskach rowerowych. Wykonuje się z niego pojemniki na żywność i napoje (podtrzymuje wysoką temperaturę gotowych dań). EPS jest jednak o wiele bardziej delikatny i podatny na pęknięcia i uszkodzenia od EPP (polipropylen spieniony wraca do formy w przypadku pojawienia się na nim wgnieceń, rys czy zagięć). EPP stanowi zatem świetną alternatywę dla styropianu. Jego właściwości jeszcze lepiej sprawdzają się w każdym z wymienionych wyżej zastosowań. Jest popularny w branży samochodowej, gdzie jego wytrzymałość na uderzenia jest wykorzystywana do produkcji zderzaków, elementów siedzeń, zagłówków czy bagażnika. Jest również tworzywem lubianym przez projektantów wnętrz, wytwarza się z niego meble i elementy dekoracyjne, Styropian jest na to zdecydowanie zbyt łamliwy i nietrwały.

Wszystkie omówione w tym artykule kwestie, jednoznacznie wskazują na to, że warto zastąpić styropian polipropylenem spienionym!

Poznaj wszystkie zastosowania EPP!