DLACZEGO W MOTORYZACJI CORAZ CZĘŚCIEJ SIĘGA SIĘ PO EPP

Jednym z najczęstszych zastosowań EPP są komponenty wykorzystywane w branży motoryzacyjnej. Które właściwości polipropylenu spienionego mają w tym przypadku szczególne znaczenie i dlaczego? Sprawdź!

Przyczyny zastosowania EPP w branży motoryzacyjnej

Wśród różnych zastosowań polipropylenu spienionego, najwięcej wykorzystuje się go w branży motoryzacyjnej. Niska waga części wykonanych z EPP nie zwiększa ciężaru pojazdu, dzięki czemu spalanie paliwa i koszty są mniejsze. Stosowanie elementów wykonanych z polipropylenu spienionego zmniejsza emisję CO2! Z ekologicznego punktu widzenia jest to najbardziej racjonalne rozwiązanie. Dzięki różnym kolorom EPP, komponenty można w łatwy sposób dopasować do reszty wyposażenia samochodu.

Sprężysta pianka EPP ma zdolność pochłaniania energii uderzenia, co jest podstawą w budowie części zapewniających bezpieczeństwo użytkownikom pojazdu: poduszki zderzeniowe, wyściółki z EPP.

Części samochodowe z EPP

Z EPP produkuje się najczęściej: nadkola, zderzaki, zagłówki, podłokietniki, elementy foteli samochodowych, podłóg i bagażnika oraz wyściółki (maty) w drzwiach i podsufitki. Z tego tworzywa wykonuje się także elementy kokpitu i obudowy kierownicy, co zapewnia lepszą amortyzację podczas wstrząsów. Dzięki dużej wytrzymałości na uszkodzenia, polipropylen spieniony stosowany jest również przez producentów fotelików samochodowych. Komponenty z EPP mają bardzo dobre wyniki w testach zderzeniowych.

Pozostałe właściwości i zastosowania polipropylenu spienionego w branży automotive

EPP jest odporny na działanie wysokich temperatur, nie wchodzi także w reakcje chemiczne z olejami i smarami, co sprawia że jest wprost stworzony do branży automotive. Warto wspomnieć, że jest to materiał ekologiczny. Dzięki jego odporności na uszkodzenia mechaniczne, można go używać wielokrotnie i podlega on w 100% recyklingowi.

Z polipropylenu spienionego wykonuje się także szczelne i wytrzymałe opakowania, które często wykorzystywane są w transporcie lub przechowywaniu części samochodowych. Są odporne na uszkodzenia i zabezpieczają transportowaną zawartość. Dają pewność, że części wysyłane do Klienta nie ulegną zniszczeniu ani zabrudzeniu.

Wiesz już, jakie są przyczyny popularności polipropylenu spienionego (EPP) i zalety z jego stosowania w branży motoryzacyjnej. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego materiału, przeczytaj nasze pozostałe artykuły! Zapraszamy!!